Revize Proje Karşılaştırma ve Nesneleri Otomatik Saydırma

Projelerin, çizimlerin sık sık revize olması durumu İnşaat sektöründe çok sık yaşanan bir durumdur. Kolay Metraj’ın değişen projeleri karşılaştırma özelliği sayesinde, revize olmuş iki proje arasında neler değiştiğini kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Sistem;

  • Projede silinmiş olan kısımları kırmızı ile gösterir.
  • Projede yeri değiştirilmiş ya da uzatılmış/kısaltılmış kısımları yeşil ile gösterir.
  • Projeye yeni eklenmiş kısımları ise mavi olarak gösterir.

Sadece AutoCAD dosyalarının revizesini değil, .jpeg gibi çizim dosyalarının ve pdf dosyalarının da revize durumunu tespit eder.

Blokları otomatik saydırma özelliği ile, AutoCAD projenizde kullanılan blokların bir listesi karşınıza gelir. Siz isterseniz projenin sadece belli bir bölümündeki blokları saydırabilirsiniz. Bunun için çizim üzerinde bloklarını saydırmak istediğiniz alanı belirlemeniz yeterlidir. Kolay Metraj sadece o bölge içerisinde kalan blok metrajını çıkartacaktır.

Nesneleri say özelliği ile de bir çizim dosyası üzerinden belirlediğiniz bir nesneden o çizimde kaç tane olduğunu otomatik olarak saydırtabilirsiniz. Örneğin bir projede kaç tane kapı var? Kaç tane lavabo var? Gibi bir noktada tıkandıysanız, tek tek bulmak yerine programa saydırtabilirsiniz.