Kolaymetraj Metraj Özellikleri
AMP KolayMetraj ile projelerde metraj oluşturma ve çeşitli metraj kolaylıklarının anlatıldığı video

Metraj çıkartılırken her zaman dikdörtgen şeklindeki odaların alanlarını, ya da düzgün çizilmiş mekanları, nesneleri ölçmezsiniz. Bazen değişik şekilli yerleri ölçmeniz gerekebilir. Yine aynı şekilde, bir odanın metrajını çıkartırken, bir yandan duvar metrajını yaparken diğer yandan süpürgelik metrajını ya da döşeme metrajını da birlikte yapmak isteyebilirsiniz. KolayMetraj size bu şekilde birbirine bağlı metraj tiplerini gerçekleştirmeniz için araçlar sunar.

KolayMetraj’da özel ölçümlerinizi yapmanızı sağlayacak bir kütüphane bulunmaktadır. Bu kütüphanede Kat yüksekliği, döşeme kalınlığı gibi parametreler bulunur. Örneğin siz bir projede kat yüksekliği olarak 3 metre belirlemişsinizdir ancak daha sonra proje revize olur ve proje yüksekliği 3’ten 3,1 metreye çekilirse, sizin metrajlarınız tek tek bir daha çıkartmanıza gerek kalmaz. Sadece kat yüksekliği parametrenizi değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Hem döşemede hem de tavanda bulunan ortak bir metrajı iki farklı poz ile ilişkilendirebilirsiniz. İki poz için bir metrajı iki kez yapmanıza gerek kalmaz. İlgili pozları metrajla ilişkilendirmeniz yeterlidir.

Yaptığınız bir metrajın kopyasını çıkartıp, başka bir çizimde de bu kopyayı kullanabilirsiniz. İsterseniz bütün metrajı kopyalayabilir ya da sadece istediğiniz kısımların metrajlarını kopyalayabilirsiniz. Kopyaladığınız çizimde de istediğiniz değişiklikleri ve ekleme çıkartmaları yapmanız mümkündür.