Çizimleri Organize Etmek
Bu videoda, Kolay Metraj'da çizimlerinizi nasıl ekleyeceğiniz ve nasıl organize edeceğiniz anlatılmıştır.

KolayMetraj’da metrajlar, özel çizim bölümlerinde saklanırlar. “Çizim Ekle” butonuna basarak, yeni bir çizim ekleyebilirsiniz.

Projenize çizim eklemenin 2 yolu vardır.

İlk yol “Çizimi proje veritabanına kaydet.” seçeneği ile kaydetmektir. Böylece, proje başka bir bilgisayarda açılsa dahi, çizim de proje dosyası ile birlikte taşınmış olur.

İkinci yol ise, çizimi ayrı bir dosya olarak tanıtıp proje dosyasına dahil etmemektir. Bu yol ile, çizim dosyasının sadece “dosya yolu” kaydedilir. Böylece çizimde bir değişiklik yapılırsa, projeye de aynı anda yansıyacaktır.

Çizim dosyanız; Cad Dosyası, İmaj dosyası ya da PDF dosyası olabilir.

Her bir çizim dosyası eklendiğinde, bir çizim bölümü otomatik olarak açılır.

Şunu hatırlatmakta fayda var; Ölçümü yaparken işaretlediğiniz yerler, orijinal çizim dosyasını kesinlikle etkilememektedirler, metraj için yaptığınız işaretlemeler,çizimler ve notlar kolaymetraj içinde ayrıca saklanmaktadır.

Metrajları isterseniz “Çizimler” tablosunda, isterseniz de “İş Grupları” tablosunda görebilirsiniz. Çizimler tablosundaki her bir metraj, ilgili metraj sayfasında saklanır. Aynı metrajlar, ilişkilendirildikleri iş grubunun altında görünür.

Bir çizim dosyasına birden fazla metraj sayfası ekleyebilirsiniz. Böylece metrajlarınızı ve çizim dosyalarınızı daha etkili bir şekilde gruplandırabilir ve organize edebilirsiniz.