Çizim Ayarları
AMP KolayMetraj ile metrajı yapılan bir projede, projeye eklenen çizimlerin ayarları nasıl yapılır ?

Bir projenin ölçeğini doğru belirlemek önemlidir. Özellikle AutoCAD kullanıcıları AutoCAD’de ölçek nasıl yapılır? sorusunu sık sık sormaktadırlar. KolayMetraj’da bu konu oldukça basit bir şekilde çözülmüştür. Yapacağınız tek şey, çiziminizin üstüne gelip, çizimde uzunluğunu bildiğiniz bir yeri seçip KolayMetraj’a tanıtmaktır. Program ölçeği verdiğiniz uzunluktan algılar. Sizin 1:1000, 1:100 gibi kafa karıştırıcı kısımlarla uğraşmanız gerekmez.

Ancak siz çiziminizin ölçeğini biliyorsanız, bunu direkt olarak da girmeniz mümkündür. Önceden belirlenmiş 1:100, 1:1000, 1:10000, 1:100000 gibi seçeneklerin yanı sıra, kendi belirleyeceğiniz ölçeği de girebilirsiniz.

Çizimin merkezini belirlemek de, ölçek belirlemek kadar basittir. Sadece çizimi açıp “merkez şurası olsun” demeniz yeterlidir. Genellikle çizimin sol alt kısmı sıfır merkez olarak kabul edilir. Ancak siz çiziminizde nerenin merkez olmasını istiyorsanız orayı merkez olarak atayabilirsiniz.

Ayrıca, Çizim ayarları kısmında yapılmış olan metrajların birimlerini ayarlayabilirsiniz. Bu birimler mm, cm, m, km olarak değişmektedir. Ayrıca Amerikan Ölçüm sistemine uygun biçimde de ölçüm yapmanız mümkündür.