Revize Edilmiş Bir Projedeki Değişiklikler Nasıl Tespit Edilir?

Projelerin (çizimlerin) revize olması inşaat sektöründe sıklıkça karşılaşılan bir durumdur. Revizyon gerçekleştiği zaman projede nelerin değiştiğini tespit etmek her zaman kolay olmayabilir. Gözden kaçan yerler ya da eksik belirtilmiş kısımlar bulunabilir.

 

Kolay Metraj’ın Revize Projeleri Karşılaştırma özelliği sayesinde projedeki değişiklikleri sadece birkaç tıklama yardımı ile tespit edebilirsiniz.

 

İşlem adımları şu şekildedir;

Revize edilmiş projenin ilk halini Kolay Metraj’da açın ve ana menüde bulunan KARŞILAŞTIR düğmesine basın (Görüntü 1).

revize proje karsilastirma

Açılan pencerede çizimi seç düğmesine basın ve revize edilmiş olan AutoCad projenizi seçin. Ardından Tamam’a basın (Görüntü 2).

revize edilmis proje karsilastirma

Kolay Metraj sizin için karşılaştırma işlemini saniyeler içerisinde gerçekleştirir ve revizyonları farklı renklerde işaretler.

Buna göre; Yeşiller projenize yeni eklenen kısımları, kırmızılar projenizden silinmiş olan kısımları ve maviler ise projenizde başka yere taşınmış olan kısımları ifade eder (Görüntü 3). Daha detaylı gösterim için yukarıdaki dürbün butonunu kullanın (Görüntü 4).

iki projeyi kiyaslama

Kolay Metraj çiziminizdeki en ufak değişiklikleri bile tespit edecektir. Örneğin Görüntü 5’teki ufak bir metin düzeltmesi bile Kolay Metraj’ın gözünden kaçmamıştır ve size o kısmı yeşil ile işaretleyerek uyarı verir.

revize proje kiyaslama