PDF ya da Resim Formatındaki Bir Projede Bulunan Nesneleri Otomatik Olarak Nasıl Saydırabilirim?

Özellikle resim ya da PDF formatındaki projelerde prizler, kapılar, pencereler gibi belirli nesneleri tek tek saymak çok uzun sürebilir. Kolay Metraj ile bu işlemi otomatik hale getirebilirsiniz.

 

Resim formatındaki bir projede bulunan klozetleri otomatik olarak saydırma işlemini birlikte yapalım. Öncelikle Kolay Metraj’ı açın ve saydırma işlemi yaptırmak istediğiniz projenizi Kolay Metraj’a ekleyin. Ardından “Adet” metrajı düğmesine basın ve “Nesne Ara” seçeneğini seçin.

 

 

Aratmak istediğimiz nesneyi Kolay Metraj’a tanıtmak için, açılan pencerede bulunan “Resimden Şablon Tanımla” butonuna basın (Görüntü 1). 

autocad nesne saydırma

Aratmak istediğiniz nesneyi (bu örneğimizde klozet’i) işaretleyin (Görüntü 2).

pdf obje saydırma

Projenizdeki farklı yönlerde çizilmiş diğer klozetleri tanımlamak için soldaki menüden ilgili seçimleri yaparak aratmak istediğiniz bütün nesneleri tanımlayın (Görüntü 3). 

resimden nesne saydırma

Sayma işlemi için sol üstteki DÜRBÜN ikonuna bastığınızda Kolay Metraj size projede kaç adet klozet bulunduğunu söyleyecektir. Güncelle ve kapat düğmesine basın. Eğer bir şekilde işaretlenmemiş olan klozet kaldıysa, sol üstte bulunan + düğmesi yardımı ile el ile tanımlama yaparak kalan klozetleri işaretleyin.