Kolay Metraj Bana Ne Avantaj sağlayacak?
Kolay Metraj; size hız, metraj yaparken sık düşülen (metraja 2 kere yazma, bazı yapı elemanlarını eklemeyi unutma) hatalarda, çizim üzerine notlar alma, projede değişiklik olduğunda bunu hızlıca görme v.b. konularda ciddi avantajlar sağ

Kolay Metraj, size şu avantajları sağlar;

Metraj çıkartma sürenizi azaltır, daha hızlı metraj çıkartmanıza imkân sağlar.

İş Grupları ve İş kalemleri (pozlar) ile direkt bağlantılıdır. Çıkarttığınız metrajın pozlara atanma işlemini tek seferde yapabilirsiniz. Yani metrajı çıkartırken Yaklaşık Maliyeti de çıkartmış olursunuz.

Değişiklikleri Anında Görün: Çoğu işte projeler revizyona gider. Program sayesinde yapılan değişiklikleri anında görmek mümkün. Yeni ve eski projeyi programa tanıtın ve revize projede neler eklenmiş/çıkarılmış/değiştirilmiş görün. Hatta projedeki yazı değişikliklerini bile görebilirsiniz, örneğin projede bir borunun yarı çapı değiştirilmişse bunu hemen işaretler ve fark etmenizi sağlar. Projenin kat yüksekliği gibi parametreleri tanımlayabilirsiniz, böylece kat yüksekliği vs. değişirse, sadece tek bir yerde değişiklik yaparak bütün projede metrajları yeni kat yüksekliğine göre hesaplatabilirsiniz.

Çoklu Kullanıcı Desteği: Aynı anda aynı proje üzerinde çalışabilirsiniz. Hatta aynı çizim üzerinde metraj bile yapabilirsiniz. Bir yandan makina metrajını çıkartırken bir yandan da inşaat metrajıyla ilgilenebilirsiniz. Otomatik saydırma işlemi yaptırabilirsiniz, resim dosyalarında bile saydırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikle yapılan Metrajların göz ile kontrolü için 3 boyutlu gösterim özelliği bulunur.

Ölçümü yaparken işaretlediğiniz yerler, orijinal çizim dosyasını kesinlikle etkilemez.

Alan metrajlarını (özellikle şekli standart olmayanları) temel şekillere indirgeyerek çıkartır, örneğin üçgenlere, dikdörtgenlere, karelere böler.

Yaptığınız bir metrajın kopyasını çıkartıp, başka bir çizimde de bu kopyayı kullanabilirsiniz. İsterseniz bütün metrajı kopyalayabilir ya da sadece istediğiniz kısımların metrajlarını kopyalayabilirsiniz. Kopyaladığınız çizimde de istediğiniz değişiklikleri ve ekleme çıkartmaları yapmanız mümkündür.

Kullanımı kolaydır, AutoCAD bilgisine ihtiyaç duymaz.

Ekran üzerinden hızlıca metraj çıkartabilirsiniz, projeleri bastırmanıza gerek kalmaz.

Sadece AutoCad dosyaları değil, birçok dosya türünde metraj çıkartabilmenizi sağlar. İster CAD dosyası olsun (dwg, dxf, dgn vb.), isterse çok sayfalı pdf ya da resim dosyası olsun (bmp, gif, jpg vb.). Hatta cep telefonunuzla çektiğiniz bir fotoğraf üzerinde bile çalışabilirsiniz!

Metraj ve Yaklaşık Maliyet işlemlerinizi organize bir şekilde yapın: Tüm metraj verileriniz tek bir veritabanında toplanır. Proje planlarınız (DWG, PDF ya da JPEG farketmez), iş gruplarınız, metrajlarınız ve diğer bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Metrajlarınızı İş Gruplarınız ile İlişkilendirin: Metrajlarınızı istediğiniz zaman, istediğiniz iş grubuyla ve pozla eşleştirebilirsiniz. Ölçümü yaptığınız anda otomatik olarak kapsamlı bir metrajı ve yaklaşık maliyeti de çıkarmış olursunuz. Bir metraj birden fazla pozla eşleştirilebilir. Ayrıca her metrajı belli bir katsayı ile çarpmak hatta Excel benzeri formüllerle değiştirmek mümkün. Metrajlar ve detayları pozların altında otomatik olarak ilişkilenir. İsterseniz bütün metrajları ya da isterseniz her çizimin metrajını ayrı ayrı görebilirsiniz. Üstelik sadece bir kaç tuşa basarak yapılmış ve yapılmamış metrajları katmanlar halinde görme imkanı verir. Böylece metrajların eksik kalması ya da aynı yeri iki kez ölçme gibi hatalarını en aza indirgemiş olursunuz.

Excel ile Entegredir. İş grupları, metrajlar ve diğer tüm bilgileri Excel'e aktarabilirsiniz. İsterseniz Excel'den programa veri aktarmak da mümkündür.

Metraj Analizi: Metrajlarınızın tüm hesap detaylarını Excel'de ya da istediğiniz formatta görmeniz mümkün. Alan hesapları karışık şekiller için üçgen, dikdörtgen, yamuk ya da dairesel biçimlere bölünüp hesaplanır. Yani el ile nasıl hesaplayacaksanız o detayda hesap görürsünüz. Size sadece sonucu söylemekle yetinmez.

Şantiyede ölçümleri kontrol etmek istiyorsanız, üçgen hesabı yaparak, karmaşık şekilleri üçgenlere böldürüp kontrolünüzü hızlandırabilirsiniz.